Lektoři

Stanislav Hudský

Stanislav Hudský

Studoval knižní a grafický design na SPŠ grafické a poté český jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě University Karlovy.

Pracoval jako výtvarný, později literární redaktor a šéfredaktor pro významné reklamní agentury, české i zahraniční časopisy, vydavatele a nakladatele (Ammirati Puris Lintas, Elle, Marianne, Burda, Grada), ve společnosti ArtPorte nyní působí jako šéfredaktor, zabývá se též překlady beletrie i poezie, „talent scoutingem“ a literární redakcí textů i známých autorů, jako je například Jiří Pavel a další.

Je autorem mnoha divadelních her, které se kolem přelomu století dočkaly několika set repríz, filmových scénářů, překladů a několika knih, své kratší věci publikuje na serveru Spisovatelské listy. Titul Jak napsat dobrou knihu se stal jako e-kniha s více jak 100.000 jednotlivých čtenářů bestsellerem.

Je původcem a spoluautorem počítačového programu ArtPorte Text Analyzer, využívaného pro analýzu slovní zásoby a dalších literárních prvků beletristických textů. Jeho rukama prošlo za minulé čtvrtstoletí několik set až tisíc textů začínajících i zkušených autorů, jako literární redaktor je uveden v desítkách děl, a je ceněn i jako autor zasvěcených doslovů, např. k vydání H. G. Wellse, Jiřího Pavla a dalších.

Je znám svým velkým smyslem pro humor, jakož i nadšeným, chápavým, citlivým a tolerantním přístupem k začátečnické tvorbě, v níž se ale snaží autorům poskytnout pragmaticky co největší množství praktických informací a seznámit je se skutečně fungujícími literárně-technickými poznatky, vedoucími k profesionální tvorbě.

 PROHLÉDNOUT SI KURZ 

Miloš Cajthaml

Miloš Cajthaml

Miloš Cajthaml se narodil roku 1952 v Chebu, vystudoval FAMU, pracoval jako dramaturg skupiny dětských filmů na Barrandově a scénárista hraných celovečerních filmů pro děti a mládež a TV inscenací.

Vydal knihy: Pronikavé soudy mladého muže (Čs. spisovatel, 1984, Adonai, 2002), Jak se kreslí nula (Literární měsíčník, 1989, Čs. spisovatel, 1990), Wenn du mich fragst (Hoch Verlag, Stuttgart, 1989) a v roce 2017 knihu, která vzbudila značný rozruch: Motol.

Je autorem scénářů k filmům Kam doskáče ranní ptáče, Horká kaše, Hrátky a dalších, spolupracoval na 12dílném seriálu německé TV ZDF „Wenn du mich fragst“, dramaturgicky se podílel na filmech Moře začíná za vsí, Pohádka o Malíčkovi, O zapomnětlivém černokněžníkovi a dalších, a pracoval též na mnoha PR dokumentech ze zdravotnického prostředí.

V roce 2018 vyhrál prestižní Cenu Knižního klubu s novelou Na odstřel (Knižní klub, 2018) .

 PROHLÉDNOUT SI KURZ 

Scarlett Rauschgoldová - Darth Zira

Scarlett Rauschgoldová

JUDr. Scarlett Rauschgoldová (původní profesí právnička se specializací na mezinárodní a evropské právo), dlouholetá porotkyně Ceny Karla Čapka, emeritní předsedkyně Československého fandomu, spolueditorka sborníků Kočas, šéfredaktorka e-zinu Lemurie a redaktorka Spisovatelských listů, je českými fanoušky sci-fi a fantasy nazývána „Darth Zira“ či „první dáma české sci-fi a fantasy“.

Tato členka Mensy ČR (sdružení lidí s inteligencí mezi nejvyššími dvěma procenty populace) je známá svým výrazně expresivním projevem, ostrou kritičností, nesmlouvavými postoji a pro některé slabší povahy může být setkání s ní lehkým šokem. Její obrovský přehled a erudice však mohou kurzistům pomoci dotáhnout svá díla do již skutečně profesionálního tvaru. Aktivní účastnice prakticky všech „conů“ v ČR a autorka desítek specializovaných přednášek svou autorskou dráhu začínala Star Wars fan-fikcemi, od kterých rychle přešla k „obecné“ sci-fi a fantasy.

Její povídky se objevovaly nejdříve na netu (Palmknihy, Sarden), posléze i v tištěné podobě, např. v několika číslech Časopisu Mensy ČR, ve sbornících Ježíšku, já chci plamenomet (roč. 2004, 2005 a 2008), Kočas (roč. 2009 a 2011), Cena Fantázie 2006 či Žoldnéři fantasy: Tango s upírem. Více než desítku jich odvysílal i Český rozhlas na stanici Leonardo v pořadu Nula jednička. Od roku 2007 se věnuje také sestavování a vydávání povídkových antologií z žánru fantastiky. Rovněž se zabývá překládáním, nejvíce z angličtiny, ruštiny a slovenštiny.

V roce 2015 vydala výbor svých povídek pod titulem Non serviam.

 PROHLÉDNOUT SI KURZ